2. Förfarande
Förfarande
Titel: VF - ÖS CK IVA OCH HBO
Beskrivning: Västfastigheter kommer gå ut med en förfrågan i mitten av augusti för en utförandeentreprenad gällande om-, till- och nybyggnad på Östra sjukhuset. Projektet omfattar ombyggnation i två plan i centralklinikens södra del samt en ny- och tillbyggnad i fem våningar väster och söder om centralkliniken, totalt motsvarande cirka 15.000 m2. Entreprenaden omfattar arbeten med schakt, grundläggning, markarbeten samt om-, till och nybyggnation. Byggnaderna kommer att rymma nya lokaler för IVA, Tryckkammare (HBO), Smärtmottagning, Kirurgmottagning, Klinisk Fysiologi och Medicinsk Fysik & Teknik (MFT). Projektet kommer att vara ett viktigt steg i att bygga ut och modernisera Östra sjukhuset och öka kapaciteten för kombinerad intensivvård och tryckkammarbehandling både för regionen och på riksnivå. De nya lokalerna kommer att erbjuda en vårdmiljö som blir en attraktiv arbetsplats och ger möjlighet till avancerad forskning. Bedömd produktionsstart är första kvartalet 2025.
Intern identifierare: SFSS 2023-01788
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete