Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
2021 Madrasser, Region
Referensnummer: 21/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39143112 Madrasser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling avseende avtal på Madrasser med tillbehör och reservdelar för leverans till Region Norrbotten, Region Västerbotten och Region Jämtland Härjedalen. Syftet med upphandlingen är att förse brukare i Regionerna med ett grundsortiment av madrasser med fokus på funktion och kvalitét. Madrasserna ska användas i sjukhusmiljö samt i övrig vård-, omsorg- och hemmiljö.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33192000 Möbler för sjukvårdsändamål, 39512300 Madrassöverdrag
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen