330290-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster
Referensnummer: 2022/362-VMKF
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tekniska konsulter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71250000 Arkitekt-, ingenjörs- och mätningstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71317100 Konsulttjänster för skydd och kontroll av eldsvåda och explosion, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Områdena är:
Projektledning
• Markanläggningar
• Processanläggningar inom VA
• Processanläggningar inom mekanisk avfallsbehandling
• Automatisering (styr och regler)
• Bygg och fastighet
• Energi och VVS
Utredning och projektering
• Deponikonstruktion
• Processanläggningar VA
• Gastekniska anläggningar
• Arkitekt
• Byggnadskonstruktion
• El
• Mätningsteknik
• Brand