330299-2023 - ResultatSverige-Linköping: Sjukhuslinne
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationstextilier engångs och operationsmaterial engångs
Referensnummer: UC-2022-83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39518000 Sjukhuslinne
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar operationstextilier och operationsmaterial (engångs) som i första hand används av Region Östergötlands operationsavdelningar och där många av dem nyttjas i skarpa vårdsituationer.
Kategorier som omfattas av upphandlingen: andningsskydd, munskydd, operationsmössor, skyddsglasögon och visir, kläder, operationsrockar, instrumentdrapering, operationskompresser, operationslakan, instrumentbordslakan, bäddmaterial, värmeprodukter, kantduk och incisionsfilm, universalset, operationshanddukar, operationshåldukar, påsar, operationstejp, absorbenter, tamponader, hjärntork, kompresser (sterila och osterila) övrigt (sterilt och osterilt)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141420 Operationshandskar, 33162100 Utrustning för operationssalar, 33735100 Skyddsglasögon, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen