330320-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Byggnadsanläggning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Tornhagsskolan nybyggnad av flexibel förskola/skola.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Objektet avser nybyggnad av flexibel förskola/skola i 3 plan.
Objektet är beläget i Gottfridsberg Linköping.
Den nya byggnaden kommer att byggas på skolgård tillhörande befintliga Tornhagsskolan.
Ungefärlig yta av objektet är ca 2 700 m².
Behandlad tomtarea omfattning enligt bifogad markritning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45262300 Betongarbeten, 45262500 Murning och tegelläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45442100 Målning, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner