330347-2016 - ResultatSverige-Huddinge: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gladö Kvarn etapp 4.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Huddinge.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Huvuddel 1 (Huddinge kommun):
Utbyggnad av ca 2 950 m lokalgata inkl. belysning,
Markarbete för el och tele.
Huvuddel 2 (Stockholm Vatten VA AB):
— ca 2 600 m vattenledningar, DN63-160,
— ca 2 550 m spillvattenledningar självfall, DN200-250,
— ca 920 m tryckspillvattenledningar, DN 63-90,
— ca 2480 m dagvattenledningar, DN200-500,
— Servisledningar för 110 st. fastigheter,
— 2 avloppspumpstationer med överbyggnad och 1 st. pumpstationer utan överbyggnad inkl. konstruktionsansvar.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45000000 Anläggningsarbete, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.