See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samordnat Dynamiskt inköpssystem avseende bostad med särskild service för barn, ungdomar och vuxna enligt 9 § 8 p. samt 9 p. LSS
Beskrivning: Danderyd kommun, Sigtuna kommun, Sundbyberg stad, Täby kommun, Vallentuna kommun, Vaxholms stad och Österåker kommun bjuder in leverantörer att ansöka om deltagande i ett dynamiskt inköpssystem, DIS, avseende bostad med särskild service för barn, ungdomar och vuxna enligt 9 § 8 p. samt 9 p. LSS. Detta DIS är indelat i tre kategorier: Servicebostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSS, Gruppbostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSS och Bostad med särskild service för barn eller ungdomar enligt 9 § 8 p. LSS.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen avser inrättande av ett dynamiskt inköpssystem (DIS) avseende bostad med särskild service för barn, ungdomar och vuxna enligt LSS. Systemet är helt elektroniskt och öppet för nya leverantörer under hela giltighetstiden. Avrop sker genom anbudsinbjudningar från deltagande kommuner enligt upphandlingsdokumenten.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Servicebostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119010:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård, 85320000 Socialvård, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Gruppbostad med särskild service för vuxna enligt 9 § 9 p. LSS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119010:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Bostad med särskild service för barn eller ungdomar enligt 9 § 8 p. LSS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:119010:Lot:3