330402-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Tolktjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tolkförmedlingstjänster
Referensnummer: 23.3-12000-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för tolkförmedlingstjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på Ramavtalet till totalt 220 miljoner SEK per år exklusive moms. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal samt på vad som framkommit i förstudien gällande Avropsberättigades behov. Kammarkollegiet garanterar inte någon exklusivitet, försäljningsvolym eller liknande.
Under förutsättning att ramavtalen tecknas enligt plan är fördelning av den beräknade omsättningen per delområde följande.
Delområde påplatstolkning samt distanstolkning och distanstolkning i anvisad lokal: 85 procent dvs. ca 185 miljoner SEK per år.
Delområde distanstolkning utan krav på förbokning: 15 procent dvs. ca 35 miljoner SEK per år.
Tolkförmedlingstjänster enligt avsnitt 7.6 "Omfattning", får avropas till en sammanlagd omsättning om 1 200 miljoner SEK exklusive moms under ramavtalsperioden. Denna sammanlagda omsättning utgör ramavtalets takvolym. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett anbudsområde kan Avrop inte längre ske från Ramavtalet för det aktuella anbudsområdet under resterande del av ramavtalsperioden. För respektive anbudsområde innebär fördelningen följande.
Delområde påplatstolkning samt distanstolkning och distanstolkning i anvisad lokal har en sammanlagd omsättning upp till 1020 miljoner SEK. Den sammanlagda omsättningen fördelas per anbudsområde (län) enligt nedan.
Län sammanlagd omsättning (SEK)
Blekinge 10 200 000
Dalarna 30 600 000
Gotland 5 100 000
Gävleborg 20 400 000
Halland 30 600 000
Jämtland 7 650 000
Jönköping 30 600 000
Kalmar 20 400 000
Kronoberg 20 400 000
Norrbotten 20 400 000
Skåne 132 600 000
Stockholm 377 400 000
Södermanland 28 050 000
Uppsala 25 500 000
Värmland 12 750 000
Västerbotten 10 200 000
Västernorrland 25 500 000
Västmanland 20 400 000
Västra Götaland 130 050 000
Örebro 30 600 000
Östergötland 30 600 000
Delområde distanstolkning utan krav på förbokning har en sammanlagd omsättning upp till 180 miljoner SEK
Ramavtalet beräknas träda i kraft 2023-02-01 och löper under en period av högst 48 månader.
Kammarkollegiet kommer att tilldela Ramavtal till fyra Ramavtalsleverantörer per anbudsområde under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. För mer information, se avsnitt 2.3 "Upphandlingens delområden och anbudsområden".
Myndigheter under regeringen är berättigade att genomföra Avrop med stöd av förordningen (1998:796) om statlig inköpssamordning.
Myndigheter under riksdagen och andra offentligt styrda organ enligt 1 kap. 18 § och 22 § lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU), deltar med stöd av att de har lämnat bekräftelse till Kammarkollegiet på att de önskar vara Avropsberättigade.
Svenska språket ska tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, inklusive anbudets språk, om inte annat framgår av respektive avsnitt.
Enstaka ord eller fraser kan vara på engelska, danska eller norska.
Kammarkollegiet använder sig av upphandlingsverktyget Mercell TendSign, som ägs av Mercell Commerce AB, för hantering av upphandlingsdokumenten och anbud. Anbud kan därför inte lämnas på annat sätt än via Mercell TendSign. Rättelse av fel, förtydligande och komplettering kan dock ske enligt Kammarkollegiets senare instruktioner.
Kammarkollegiet godtar inte parallella anbud. I de fall en anbudsgivare inkommer med flera anbud kommer Kammarkollegiet anse det senast inkomna inom anbudstiden som det giltiga anbudet.
Sista tidpunkt för anbudsinlämning är 2022-02-28 23:59
Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas under andra kvartalet 2022