330423-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal företagshälsovård, Sverige.
Referensnummer: 17/80
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus söker nu en samarbetspartner i vårt hälso- och arbetsmiljöarbete. Vi söker en leverantör som kan stötta våra chefer och vår HR-avdelning när det gäller vår personals hälsa, både förebyggande och vid händelser som föranleder vård/rehab eller andra åtgärder. Vi vill också ha regelbundna möten med leverantören för uppföljning och planering på ett övergripande plan. Leverantören ska sköta hantering av sjuk- och friskanmälan, samt ge oss tillgång till tydlig och lättöverskådlig statistik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80590000 Handledning, 85142100 Sjukgymnasttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Akademiska Hus avser att teckna ett riksomfattande avtal med en samarbetspartner gällande företagshälsovård.
För Akademiska Hus är företagshälsovården en viktig strategisk samarbetspartner i hälso- och arbetsmiljöarbetet. Akademiska Hus har en god arbetsmiljö vilket ligger i linje med vårt hållbarhetsmål om en olycksfri arbetsplats. Det är viktigt för oss att våra medarbetare trivs på jobbet varför vi erbjuder flextid, friskvårdsbidrag, avtalsdagar, sjukvårdsförsäkring samt att vi har stort fokus på kompetensutveckling, mångfald och hållbarhet.
Vi söker nu en samarbetspartner i vårt hälso- och arbetsmiljöarbete. Vi söker en leverantör som kan stötta våra chefer och vår HR-avdelning när det gäller vår personals hälsa, både förebyggande och vid händelser som föranleder vård/rehab eller andra åtgärder. Vi vill också ha regelbundna möten med leverantören för uppföljning och planering på ett övergripande plan. Leverantören ska sköta hantering av sjuk- och friskanmälan, samt ge oss tillgång till tydlig och lättöverskådlig statistik.
Akademiska Hus genomför för närvarande ett pilotprojekt med företaget OneLab rörande ”smarta hälsoanalyser” där målsättningen är att all personal ska ha genomgått en hälsoanalys under 2017.
Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en leverantör i 4 år (1 + 1 + 1 + 1).