330429-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utskrift som tjänst.
Referensnummer: 104-2017/463
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Tjänsten består av 2 delar:
1. För de utskriftsenheter som ingår i Tjänsten och som Anbudsgivaren äger lämnar Anbudsgivaren pris per fastställd tjänstekategori, dvs. en fast månadskostnad per utskriftsenhet.
2. För de utskriftsenheter som Lantmäteriet äger och som också ska ingå i Tjänsten prissätts en fast månadskostnad per utskriftsenhet.
Anbudsförfarande:
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign.
Användarnamn och lösenord erhålls kosnadsfritt genom en registrering på TendsignTendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbud och all kommunikation i upphandlingen skall, lämnas/ske på svenska språket om inget annat anges i upphandlingsdokumenten.
Bevis på varans uppfyllelse av tekniska kravspecifikationen kan lämnas på svenska eller engelska.
Anbudsgivaren skall dock vara beredd att inom 7 kalenderdagar efter begäran tillhandahålla översättningar av dessa dokument till svenska om Lantmäteriet så begär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30232130 Färgskrivare, 38520000 Skannrar, 48773000 Utskriftsprogram, 50310000 Underhåll och reparation av kontorsmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen