330434-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Bräcke: Avlägsnande av slam
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamentreprenad i Ragunda och Bräcke kommuner.
Referensnummer: 17/65
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser tömning av samtliga enskilda avloppsanläggningar inom Ragunda och Bräcke kommuner, på såväl fastland som öar med broförbindelser.
Slamtömningen innefattar enskilda slamavskiljare, slutna tankar, minireningsverk och kommunala slamavskiljare.
Beställaren svarar för kundtjänst, registerhållning och fakturering av alla avgifter mot abonnent.
Entreprenaden är inte föremål för anbudsräkning i egen regi.
Instruktionsfilm: https://youtu.be/5X5rrS1PT0Q
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen