Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nya Brunnsberg, nybyggnation bostäder, SABOs Kombohus Flex Varbergs Bostads AB
Referensnummer: DNR 2017:146
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211300 Byggnation av bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren inbjuder att lämna anbud avseende 190–200 lägenheter i 12 st. flerbostadshus i 3–5 våningar samt källare/souterräng och miljöhus, som skall uppföras på fastigheten Sadeln 2 och Visiret 2.
I anbud ska ingå rivning av befintlig förskola, samtliga arbeten som erfordras för att uppnå en färdig anläggning så som schaktarbeten, röjning av tomt, grundläggning, ledningsarbeten, återfyllnad samt grovplanering mm för fullt inflyttningsbara bostäder.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45231300 Anläggningsarbete för vatten- och avloppsledningar, 45236000 Markanläggning, 45262210 Grundläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen