330553-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Extern remiss: ECM-plattform.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrköping.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Extern remiss – ECM-plattform.
Ni inbjuds härmed att inkomma med synpunkter på utkast av samtliga delar i bifogat förfrågningsunderlag och bilagor till rubricerad upphandling.
Inkomna synpunkter kommer att utredas av upphandlingsenheten och projektgruppen. Inför annonsering och publicering av det slutliga förfrågningsunderlaget kan därför justeringar och tillägg komma att göras.
Syftet med den externa remissen är att i största mån reda ut eventuella oklarheter och felaktiga tolkningar innan förfrågningsunderlaget annonseras. Detta eftersom det enligt lagen om offentlig upphandling, LOU (2007:1091), inte är möjligt att göra väsentliga ändringar efter en annonsering.
Observera att detta är ett utkast vilket kan innebära att justeringar kan komma att göras inför annonsering.
Kortfattad beskrivning:
Migrationsverket avser att upphandla en ECM-plattform, dvs. en teknisk standardplattform för hantering av ostrukturerad och semistrukturerad information. Migrationsverket efterfrågar en standardprodukt som är dimensionerad för att kunna realisera ett helhetsgrepp om organisationens dokumenthantering. Upphandlingen omfattar licenser, support och underhåll för ECM-plattformen samt relaterade tjänster.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
48000000 Programvara och informationssystem, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48311100 Dokumenthanteringssystem, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner