330562-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Brandfordon – Släckbil typ 4
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Släckbil typ 4
Beskrivning: Räddningstjänsten ska köpa in ett s.k. typ 4 fordon. Det är ett tvåaxlat tungt släck-/räddningsfordon med tvåhjulsdrift med drift på bakhjulen och dubbelhytt för fem personer. Tankvolym för släckmedel är minst 5200 liter vatten samt minst 200 liter kompletterande släckmedel i separat tank.
Intern identifierare: VRTJ 2025-000412
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34144210 Brandfordon
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000