Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kv. Hulte och Högne, Västerås – Totalentreprenad i samverkan.
Referensnummer: 201702
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Planen är att bygga på parkeringshuset i Hulte med 2 våningar och nya bostäder kring och uppepå det befintliga parkeringshuset. De nya parkeringarna skall ersätta parkeringarna på Hulte och för de nya lägenheterna på Högne. Det innebär att Högne skall färdigställas innan byggnationen kan starta på Hulte. På Kv. Högne är det i nuläget ritat ca 102 lägenheter, på Kv. Hulte ca 125 lägenheter med ett nedgrävt garage med plats för ca 65 parkeringsplatser.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden kommer att genomföras som totalentreprenad med samverkansavtal, Partnering.