See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Leasing av maskiner för anläggningsgymnasium
Beskrivning: Upphandlingen avser operationell leasing av anläggningsmaskiner för användning inom anläggningsgymnasiets utbildningsverksamhet. Syftet med upphandlingen är att tillgodose verksamhetens behov av moderna, driftsäkra och ändamålsenliga maskiner för praktisk utbildning och övningsverksamhet. Upphandlingen är uppdelad i två (2) anbudsområden: Bandgrävare/HjulgrävareGrävlastare Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden. Maskinerna kommer huvudsakligen att användas inom utbildningsverksamheten, men beställaren förbehåller sig rätten att vid behov även nyttja maskinerna inom övrig kommunal verksamhet under avtalsperioden. Den uppskattade drifttiden uppgår till cirka 1 100 timmar per år och maskin bandgrävare/hjulgrävare , samt cirka 900 timmar för grävlastare.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Bandgrävare/hjulgrävare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126306:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar, 34144710 Hjullastare, 34100000 Motorfordon
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Grävlastare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:126306:Lot:2