Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster i samhällsförvaltningens lokaler
Referensnummer: UH-2023-034
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun avser att teckna avtal med en leverantör för städtjänster av lokaler där samhällsförvaltningens verksamhet bedrivs. Avtalet omfattar att Leverantören ansvarar för den totala städningen så att angivna lokaler hos Beställaren, från golv till tak, regelbundet hålls rena och fräscha. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs. Utförandet av tjänsten kommer att stämmas av mot en uppsatt målbild och Beställaren och Leverantör ska aktivt samarbeta för att nå denna målbild.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90910000 Städning, 90911000 Städning av bostäder och byggnader samt fönsterputsning, 90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Härnösands kommun, Beställare, avser att teckna avtal med en (1) leverantör om utförande av städtjänster i lokaler som finns inom Samhällsförvaltningens verksamhetsområde. Leverantören har ansvar för den dagliga städningen/regelmässig städning, storstädning, golvvård och fönsterputs. Utförandet av tjänsten kommer att stämmas av mot en uppsatt målbild och Beställaren och Leverantör ska aktivt samarbeta för att nå denna målbild.