Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Administration av säkerheter.
Referensnummer: Ä2017-512
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79996100 Dokumenthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom denna upphandling söker Tillväxtverket en leverantör som har erfarenhet av administration av säkerheter för att medverka vid handläggning och utbetalning av regionala företagsstöd. Det innebär att för Tillväxtverket och aktuella läns och regioners räkning förvara reverser, förbindelser, säkerheter och övriga säkerhetshandlingar avseende regionala företagsstöd. Säkerheter ställs normalt i form av pantbrev, företagsinteckningar och/eller borgen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser hantering av säkerheter för Länsstyrelse och regionförbund i Norrbotten, Västerbotten, Jämtland, Västernorrland, Dalarna, Gävleborg, Västmanland, Värmland och Örebro län, Västra Götaland, Kalmar län samt Tillväxtverket.
Information om EU-medel Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej