330688-2023 - ResultatSverige-Staffanstorp: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västerstad etapp 1 - Byggentreprenad för exploateringsområde
Referensnummer: UH-2023-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Utförandeentreprenad för exploateringsområdet Västerstad i Hjärup i Staffanstorps kommun. Entreprenaden avser nyanläggning av mark, VA-anläggningar, schakt till ledningsägare, belysning, park och bygg-gator med tillhörande anläggningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45222000 Väg- och vattenbyggnadsarbeten utom broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 45231000 Bygg- och anläggningsarbeten för rör-, kommunikations- och kraftledningar, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45233000 Anläggningsarbete för motorvägar, vägar, järnvägar samt start- och landningsbanor, 45236000 Markanläggning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Utförandeentreprenad för exploateringsområde