330762-2017 - ResultatSverige-Karlskrona: Motorfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyrbilar 2017.
Referensnummer: 17/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34100000 Motorfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser korttidshyra av olika typer av fordon.
Det senaste året har Karlskrona kommun hyrt bilar för ca 1,3 MSEK.
Karlskrona kommun har ca 5 300 anställda.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114400 Minibussar, 34115000 Andra personbilar, 34136000 Skåpbilar, 66114000 Finansiell leasing
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen