330781-2017 - ResultatSverige-Boden: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster 2017_del 2.
Referensnummer: KS 211-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för tekniska konsulter inom Bodens kommun. Anbud kan lämnas på ett eller flera av angivna kompetensområden.
Konsultkategorierna är indelade i fackområden med underliggande kompetensområden enligt nedan:
Fackområde Miljö – Kompetensområde Miljökonsekvensbeskrivning,
Fackområde Miljö – Kompetensområde Buller,
Fackområde Arkitektur – Kompetensområde Landskap/park/kulturmiljö,
Fackområde Hus – Kompetensområde Konstruktion,
Fackområde Hus – Kompetensområde VVS,
Fackområde Hus – Kompetensområde EL/Tele/Larm/Belysning,
Fackområde Hus – Kompetensområde Brand,
Fackområde Mark och Anläggning – Kompetensområde Trafikteknik.
Innehåll i kompetensområdena och tjänsterna framgår av respektive uppdragsbeskrivning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322300 Konstruktion av broar, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen