330782-2016 - ResultatSverige-Malmö: Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elenergi MKB 2016.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Malmö.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Med drygt 23 600 lägenheter och 1 100 lokaler är MKB Fastighets AB en av Sveriges största allmännyttiga bostadsbolag.
MKB söker leverantör som kan leverera el från på marknaden alla förekommande energi-källor. MKB:s miljöpolicy stadgar att bolagets ambition ska vara att köpa energi producerad från förnyelsebara energikällor. Därför ser MKB vindskraftsproducerad- eller solcellsproducerad elkraft som de enda källor man önskar avropa från. Omfattningen är ca 35 GWh/år (2015).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 09310000 Elektricitet
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.