330861-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Potatis och potatisprodukter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel: Potatis
Referensnummer: UH-2023-027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15310000 Potatis och potatisprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av Livsmedel: Potatis till Härnösands kommun.
Matförsörjningen till förskolor, skolor, äldre- och särskilda boenden samt hemmaboende ombesörjs i kommunen av en Kostavdelningen, som organisatoriskt tillhör Samhällsförvaltningen. Inom Kostavdelningen arbetar idag ca 60 personer fördelade på kommunens stora produktionskök Navet, 23 mottagninskök samt två mindre tillagningskök vid Häggdånger skola och Brunne skola. Navet förser mottagningsköken i förskolorna, skolorna och boendena med matportioner och bikomponenter (varor från Navets egen butik), samt matlådor till de hemmaboende med beslut om matdistribution. På Navet lagar man idag ca 6000 portioner varje vardag.
Beräknat årsbehov av Potatis framgår av Prisbilaga och baseras på 2022 års statistikunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen