330864-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Licenser
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Licenser affärssystem
Referensnummer: 0357/20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22456000 Licenser
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds härmed att inkomma med ansökan om att lämna anbud avseende upphandling Licenser affärssystem till Renova AB (Renova).
Upphandlande enhet är Renova AB (publ) med organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Renova. Upphandlingen omfattar även Renova Miljö AB.
Upphandlingens omfattning:
Upphandlingen avser affärssystem huvudsakligen avsett för avfallskraftvärmeanläggningen med
Licens och full nyttjanderätt till affärssystemet och dess moduler
Leverans av affärssystemslicenser med tillhörande komponenter och produkter
Avtal för underhåll inklusive rätt till uppgraderingar, felrättningar och uppdateringar av affärssystemet i Renovas löpande förvaltning under kontraktstiden.
Upphandlingen avser ej installationstjänster eller andra konsulttjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48218000 Programvara för licenshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av licenser avseende affärssystem samt SLA-avtal för plattfomen.