330880-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Läkarvård och tillhörande tjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster läkare till primärvården Region Sörmland och Region Västmanland
Referensnummer: IN-IN23-0189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland och Region Västmanland genomför upphandling av ramavtal för senare avrop av bemanningstjänster avseende läkare med specialistkompetens i allmänmedicin samt ST-läkare i allmänmedicin till Primärvården i Region Sörmland och Region Västmanland i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa leverans av bemanningstjänster till hälso- och sjukvård för en kortare avtalsperiod, fram till att gemensamma nationella avtal är på plats. I det fall denna upphandling försenas, på så sätt att syftet med upphandlingen förfelas, kan denna upphandling komma att avbrytas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79625000 Förmedling av läkare, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Köparen har för avsikt att teckna avtal med upp till tio (10) leverantörer.
Fast prissättning tillämpas, se bilaga Pris och ersättning.
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella optioner beräknas uppgå till ca 240 MSEK. Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärdet i ramavtalet är 300 MSEK exkl. moms.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.