330910-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Mariestad: Snickerimonteringar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Mariehus årsavtal Byggarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Mariestad.
Beställaren har alla fastigheter i Mariestad samt ett fåtal i Ullervad.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med en enda aktör
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 16 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av ramavtal för byggarbeten.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45420000 Snickerimonteringar, 45111100 Rivning, 45262300 Betongarbeten, 45431200 Montering av väggplattor, 45443000 Fasadarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Beställaren har rätt att förlänga kontrakt med ytterligare 1 år, dock max. 2 ggr.