Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
K0104.180 Nybyggnad Spolhall.
Referensnummer: 4744/2013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå Garnison Projektering av K0104.180 Nybyggnad Spolhall.
Försvarsmakten har för avsikt att låta uppföra en projektering av ny spolhall med kombinerad tvättanläggning för JAS, helikopter 14, 24 m- fordon, fälthållningsfordon samt avisningsanläggning och reningsanläggning. Anläggningen ska uppfylla alla miljökrav som ställs vid tvätt av fordon och framtida utbyggnationer ska kunna göras.
Bruttoarea (BTA): ca 1 400 m2.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71200000 Arkitekttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Projektering av nybyggnation av vägar, mark och stängsel på airside och landside ingår också i projektet.