330967-2021 - PlaneringSverige-Johanneshov: Elektricitet
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Request for information – Klimateffektiv solenergi
Referensnummer: 21/187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
RFI - Request for information - Klimateffektiv solenergi
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Request for information - RFI Klimateffektiv solenergi
09330000 Solenergi
Solceller genererar el från solens strålar utan att ge några utsläpp under drift, men tillverkningen av solceller är energikrävande och kan bidra till klimatpåverkan beroende på hur och var de tillverkats. I projektet Klimateffektiv solenergi som drivs i samarbete mellan Energikontoret Storsthlm, HBV och RISE med stöd av Energimyndigheten utvecklas utvärderingskriterier för att kunna premiera de mest klimateffektiva solcellsmodulerna i offentliga upphandlingar.
Projektets utvärderingskriterier kommer finnas som ett möjligt tillval i HBV:s applikation för DIS solenergi och kriterierna är anpassade för att fungera i offentliga upphandlingar enligt LOU. Syftet med denna marknadsundersökning är att inhämta leverantörers synpunkter på den föreslagna utvärderingsmodellen.
Syftet med denna marknadsundersökning är att inhämta leverantörers synpunkter på den föreslagna utvärderingsmodellen. Vi vill veta att vi ställer relevanta krav som uppfyller upphandlingens mål och att vi har rimliga förväntningar på vad leverantörer på marknaden kan erbjuda.