Officiellt namn: Stora Tunabyggen Postadress: Box 308 Ort: Borlänge Postnummer: SE-781 24 Land: Sverige Att: Martina Everskog E-post:martina.everskog@hbv.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen AB Stora Tunabyggen – Markarbeten.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Borlänge.
Nuts-kodSE312 Dalarnas län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Entreprenaden gäller område 3 (Ytterområden och centrum) samt område 4 (Jakobsgårdarna). Entreprenaden omfattar markarbeten avseende underhåll och ombyggnader/nyanläggning inom beställarens fastigheter. T.ex. ingår arbeten med lekplatser, gräsytor, planteringar, plattytor, asfaltsytor m.m. Skötsel av mark t.ex. gräsklippning ingår ej.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
77314000 Markskötsel, 77300000 Trädgårdstjänster, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.