See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulter inom blå näringar på Landsbygdsnätverket
Beskrivning: Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud avseende konsulter inom blå näringar på Landsbygdsnätverket. Upphandlingen är indelad i två delar: - Del 1. Uppdraget avseende konsult på 75% - Del 2. Uppdraget avseende konsult på 25% Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.
Intern identifierare: 3.2.11-04064/2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del Öppen upphandling
Beskrivning: Konsulten ska vara strukturerad, självgående, relationsskapande och ha förmåga att förhålla sig objektiv till personer, branscher, sakfrågor och organisationer. Personen ska också vara stabil, inkluderande, drivande och ha god samarbetsförmåga. Konsulten ska ha: relevant högskoleutbildning eller motsvarande samt minst 3 års yrkeserfarenhet erfarenhet av projektledning eller annan samordnande roll erfarenhet av samverkan med olika aktörer samt en mäklande roll mellan olika intressen inom blå näringar opartiskt förhållningssätt i relation till olika intressen inom de blå näringarna B körkort möjlighet att resa i tjänsten. Det är meriterande om konsulten har: etablerat och aktuellt nätverk inom och kunskap om de blå näringarna erfarenhet av myndighetsarbete erfarenhet av EU-programmen som exempelvis havs-, fiskeri- och vattenburksprogrammet akademisk bakgrund inom fiske eller vattenbruk. Till anbudet ska en beskrivning av konsultens sammanvägda kompetens (enligt varje punkt ovan) och dess relevans för uppdraget redovisas i nedanstående fritextruta. Bifogade dokument av beskrivningen accepteras inte. I beskrivningen ska det tydligt framgå hur var och en av ovanstående ska- punkter uppfylls. Det ska också framgå om och hur de meriterande uppfylls.
Intern identifierare: 1674679
Huvudklassificering (cpv): 79410000 Företags- och organisationsrådgivning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generell del-Konsult 75%
Beskrivning: Konsulten ska vara strukturerad, självgående, relationsskapande och ha förmåga att förhålla sig objektiv till personer, branscher, sakfrågor och organisationer. Personen ska också vara stabil, inkluderande, drivande och ha god samarbetsförmåga. Konsulten ska ha: relevant högskoleutbildning eller motsvarande samt minst 3 års yrkeserfarenhet erfarenhet av projektledning eller annan samordnande roll erfarenhet av samverkan med olika aktörer samt en mäklande roll mellan olika intressen inom blå näringar opartiskt förhållningssätt i relation till olika intressen inom de blå näringarna B körkort möjlighet att resa i tjänsten. Det är meriterande om konsulten har: etablerat och aktuellt nätverk inom och kunskap om de blå näringarna erfarenhet av myndighetsarbete särskild kunskap och erfarenhet av vattenbruk. Till anbudet ska en beskrivning av konsultens sammanvägda kompetens (enligt varje punkt ovan) och dess relevans för uppdraget redovisas i nedanstående fritextruta. Bifogade dokument av beskrivningen accepteras inte. I beskrivningen ska det tydligt framgå hur var och en av ovanstående ska- punkter uppfylls. Det ska också framgå om och hur de meriterande uppfylls.
Intern identifierare: 1674680
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Generell del-Konsult 25%
Intern identifierare: 1674681