331038-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Ambulanstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ambulanshelikoptertjänst 2017.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) inbjuder er att lämna anbud avseende Ambulanshelikoptertjänst, enligt vad som närmare anges i förfrågningsunderlag, där den leverantör som tilldelas kontrakt avses ha brukar- och driftansvar för ambulanshelikopter, inklusive piloter, tekniker och teknisk service.
VGR gör bedömningen att Upphandlingen medför att en verksamhetsövergång enligt 6 b § lagen (1982:80) om anställningsskydd (”LAS”) aktualiseras. Vid en sådan verksamhetsövergång övergår som huvudregel de anställningar som berörs av en verksamhetsövergång på den nya arbetsgivaren. De anställningar och de arbetstagare som berörs av en sådan verksamhetsövergång är de befintliga piloterna.
Avtalet planeras gälla fyra (4) år, med möjlighet till förlängning i upp till tjugofyra (24) månader.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett kontrakt med en leverantör.
Anbud ska ha kommit in till VGR senast den 19.9.2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34711500 Helikoptrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen