Officiellt namn: MSB (Myndigheten för samhällsskydd och beredskap) Ort: Karlstad Postnummer: SE-651 81 Land: Sverige Att: Barbro Bengtsson E-post:barbro.bengtsson@msb.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Utveckling och försök för prognosmodell vinterbränder i vegetation.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlstad.
Nuts-kodSE311 Värmlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Anbudsgivaren ska ta fram faktaunderlag för vegetationens brandegenskaper avseende vinterbränder utgående från meteorologiska indata. Underlaget tas fram via tester och försök och/eller annan faktasammanställning.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90700000 Miljötjänster, 73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.