331056-2016 - ResultatSverige-Solna: Plantering och skötsel av grönområden
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatu- och parkskötsel vinter och sommar på allmän platsmark.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Solna.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser gatu- och parkskötsel vinter och sommar på allmän platsmark för Solna stad och Råsunda Förstads AB.
Entreprenaden omfattar tillsyn, skötsel, förbyggande åtgärder, felavhjälpande underhåll samt närliggande tjänster. Det ingår även jour och beredskap.
För mer information se UF3.2.2.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312100 Ogräsbekämpning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 77341000 Beskärning av träd, 77342000 Klippning av häckar, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513700 Transport av slam, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90612000 Gatsopning, 90630000 Isröjning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.