331058-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Carpe Futurum Lot 2 Anläggningsarbete.
Referensnummer: 1002 905369
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Generellt bygg- och anläggningsarbete.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45251142 Anläggningsarbeten för vedeldade kraftverk, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45251140 Anläggningsarbeten för värmekraftverk, 42511100 Värmeväxlare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Generellt bygg- och anläggningsarbete inklusive pålning, fundament och arbete under mark som exempelvis vatten, dränerings- och avloppssystem och den del av vattenledningarna för brandsläckningssystemet som ligger under mark. I tillägg ingår alla aktiviteter för marksanering av det så kallade containerområdet där delar av toppskiktet behöver avlägsnas; jordlagren undertill kan vara förorenade. Kontraktsform AB 04 (med Vattenfall modifieringar).