See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Yrkesutbildning på gymnasial nivå för vuxna samt vuxenutbildning, teoretiska kurser på distans
Beskrivning: Samverkansområdet Västerbotten är ett län bestående av 15 kommuner med väldigt olika förutsättningar. Kommunernas storlek varierar mellan ca 2 400 invånare och drygt 130 000 invånare. Länets totala befolkning är ca 275 000. Inom samverkansområdet återfinns även två kommuner i grannlänet Norrbotten. Avstånden och antalet små kommuner är en faktor att ta i beaktande. Det är av stor betydelse att den upphandlade utbildningen är tillgänglig för medborgare i de stora såväl som små kommunerna. Med tillgänglighet menas att även individer utan ekonomiska möjligheter till omfattande resor och övernattningar ska kunna ta del av utbildningsutbudet. De ingående kommunerna i samverkansområdet, VästerbottensVux, upphandlar gemensamt utförare av vuxenutbildning, teoretiska kurser/ämnen på distans samt yrkesutbildning på gymnasial nivå, som ett komplement till utbildning i egen regi. Upphandlande myndigheter är Bjurholm, Dorotea, Lycksele, Malå, Nordmaling, Norsjö, Robertsfors, Skellefteå, Sorsele, Storuman, Umeå, Vilhelmina, Vindeln, Arvidsjaur och Arjeplog kommuner. Ingående kommuner kan avropa utbildningar enligt avtal med antagen leverantör enskilt eller gemensamt i olika konstellationer utifrån geografiska förutsättningar. Arbetsmarknaden inom samverkansområdet Samverkansområdet präglas för närvarande av en överlag stark arbetsmarknad och låg arbetslöshet. Rekryteringsbehoven till arbetsmarknaden är stora vilket också innebär att behoven av yrkesutbildningar är stora. En stor utmaning är att hitta studerande till utbildningarna. De individer i arbetslöshet som finns tillgängliga för utbildning kan stå en bit ifrån arbetsmarknaden. Därför kommer stor vikt att läggas vid att det ska finnas ett genomtänkt upplägg för stödinsatser. Vuxenutbildningens utveckling Betänkandet “Växla yrke som vuxen” innehåller förslag som kommer att påverka vuxenutbildningen inom samverkansområdet. · Reformerad Lärlingsutbildning Om förslaget om en reformerad lärlingsutbildning blir verklighet ser vi att Lärlingsutbildning kommer att öka i omfattning. Det innebär att vi inom föreliggande upphandling vill se leverantörer med ett genomtänkt lärlingsupplägg. · Riksrekrytering Inom delar av samverkansområdet är riksrekrytering till Vuxenutbildningen redan en verklighet. Riksrekryteringen öppnar möjligheter att hitta studerande på andra orter i landet. Det är en möjlighet som hela samverkansområdet kan ha nytta av.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Vuxenutbildning, teoretiska kurser/ämnen på DISTANS
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 80500000 Utbildningstjänster, 80521000 Utbildningsprogram, 80530000 Yrkesutbildning
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Vuxenutbildning El och Energi distans med praktiska moment på plats.
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Svenska för invandrare
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Vuxenutbildning Försäljning och service distans
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Vuxenutbildning Hotell och turism Distans
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Vuxenutbildning Industriteknik skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:10
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Vuxenutbildning Restaurang och livsmedel skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:12
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Vuxenutbildning Bygg och anläggning Skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:13
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Vuxenutbildning Fordon och transport Skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:14
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Vuxenutbildning Hantverk Skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:15
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Vuxenutbildning Naturbruk Skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:16
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Vuxenutbildning VVS och fastighet Skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:17
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Barn och Fritid, distans
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:18
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Vuxenutbildning Media och kultur, distans
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:19
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Vuxenutbildning Vård och omsorg, distans
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:20
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Vuxenutbildning EL och Energi skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Vuxenutbildning Restaurang och livsmedel distans
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:11
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Vuxenutbildning Industriteknik Distans
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:9
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Vuxenutbildning Hotell och turism Skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:8
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Vuxenutbildning Försäljning och service skolförlagd
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93608:Lot:6