331137-2017 - ResultatSverige-Landvetter: Utrustning för väghållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Borst.
Referensnummer: SDA 2016-001479
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34921000 Utrustning för väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Swedavia ska köpa borstkassetter avsedda och anpassade för Swedavias PSB maskiner.Borstkassetterna ska monteras på PSB:er och användas för att röja snö, is, slask och gummi från flygplatsens transportvägar, rull/taxibanor, ramper och andra ytor lämpade för denna maskintyp. Under perioder kommer maskinen användas för rensning av sand, grus och andra främmande föremål från samma ytor. Vintertid kommer även glykolförorenad snö/is att hanteras tillsammans med banavisningsvätskor (urea, acetat, formiat).
Den framtida leverantören skall tillhandahålla konsignationslager. Med konsignationslager avses att ett lager placeras på Swedavias flygplatser men hanteras av leverantören.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen