331194-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Farmaceutiska tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst för Läkemedelsförsörjning till Region Uppsala
Referensnummer: UPPH2021-00270
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85149000 Farmaceutiska tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med uppdraget är att erhålla en säker och kostnadseffektiv läkemedelsförsörjning i Region Uppsala, med fokus på patientsäkerhet.
Tjänsten omfattar leverans av läkemedel och läkemedelsnära varor till Akademiska Sjukhuset, Lasarettet i Enköping och till enheter inom Primärvården, Folktandvården och Hälsa och habilitering, samt till ”basförråd” hos utförare inom vård och omsorg i Uppsala län.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i bilaga 1C Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Mercell TendSign senast 2022-05-09 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33600000 Läkemedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen