Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen Elbussar och laddstationer.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
En kombination av ovanstående
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Luleå.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Elbussar med därtill anslutande laddstationer till Luleå kommun.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
34121000 Bussar, 31158000 Laddningsanordningar, 34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Fas 2 är en option.