33125-2021 - ResultatSverige-KUNGSBACKA: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - Huvudbesiktningsman
Referensnummer: 20/141
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
AUA.3 Orientering om projektet och uppdraget
Uppdraget avser entreprenadbesiktningar enligt AB 04 och ABT 06. Uppdragen avser besiktning av genomförande av ny-, om- och tillbyggnadsuppdrag och huvudbesiktningsmannen med eventuellt dennes biträdande organisation ska utföra följande typer av besiktningar:
Förbesiktning
Slutbesiktning
Garantibesiktning
Efterbesiktning
Överbesiktning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
FörbesiktningArbete som är svåråtkomligt för besiktning efter färdigställandet, som tas i bruk före färdigställandet eller då övrigt särskilt skäl föreligger.
SlutbesiktningKontroll av att arbete är utfört enligt överenskommelse (kontraktshandlingar).
GarantibesiktningVerkställs före utgången av den kortaste garantitiden, om inte parterna avtalat annat. Syftet med garantibesiktningen är att pröva förekomsten av fel som framträtt under garantitiden, det vill säga fel som vid slutbesiktningen inte märkts.
Särskild besiktning Vid reklamation av del som inte upptäcktes vid slutbesiktningen eller för att klargöra av huruvida det som reklamerats verkligen är ett fel eller ej.
EfterbesiktningKontroll om tidigare noterade fel är avhjälpta och om det eventuellt har uppstått följdfel.
ÖverbesiktningPrövning av de frågor som föranlett detta, exempelvis fråga om entreprenadens godkännande, förekomsten av fel eller ansvar för fel. Överbesiktning ersätter den besiktning eller del av besiktning som har föranlett påkallande av överbesiktning.
Uppdragen kommer att utföras inom följande områden:
Skolor, exempelvis förskola, grundskola och gymnasieskola
Vårdbyggnader, exempelvis gruppboende, boende med särskild service och äldreboende
Övriga fastigheter, exempelvis byggnader, lokaler och anläggningar
Infrastruktur
Yttre VA på allmän platsmark samt pumpstationer
Rivning
De specifika krav på kompetens och erfarenhet som gäller för avtalet framgår under rubrik "Leverantörens uppdragsorganisation - krav på personalens kompetens och erfarenhet" under punkt AUB.51 Prövning av anbudsgivare.
Med ramavtalen som grund kommer avrop att göras för varje uppdrag, där omfattning och övriga förutsättningar preciseras.
Avrop kommer att ske enligt AUC.13 Förutsättningar.
Överlåtelse av avtalLeverantören får inte utan kommunens skriftliga medgivande överlåta, upplåta eller pantsätta rättigheter eller skyldigheter enligt avtal.
Volym
Omfattningen är baserad på tidigare års statistik totalt för hela avtalsområdet, någon fördelning per delområde kan inte anges. Beställaren förbinder sig inte att avropa bestämd kvantitet eller värde.
Beräknat värde under avtalsperioden är 15 000 000 SEK.
AUB.21 Tillhandahållande av förfrågningsunderlag
Denna upphandling har offentliggjorts och publicerats i allmänt tillgänglig databas, på beställarens hemsida, samt i förekommande fall i Official Journal (TED). Beställaren använder i denna upphandling elektronisk anbudsgivning via upphandlingssystemet TendSign. Anbudsgivare som vill delta ska lämna in elektroniskt anbud i systemet. Anbud tas ej emot på annat sätt. Det är anbudsgivarens ansvar att kontrollera att det konto som finns registrerat i TendSign, och genom vilket anbud lämnas, är uppdaterat med aktuella uppgifter såsom organisationsnummer, adress etc. Anbudsgivare får genom TendSign:
Tillkommande information.
Kontroll av att alla frågor ställda i upphandlingsdokument är besvarade vid avlämnandet
För tillgång till systemet krävs en inloggning. Användarnamn och lösenord erhålls genom att göra en enkel registrering på www.tendsign.com. Det är kostnadsfritt för leverantörer att använda systemet och att lämna anbud. Efter genomförd registrering fås omedelbar tillgång till systemet. Har ni frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet går det bra att kontakta TendSigns support, tendsignsupport@visma.com.