331356-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Huddinge: Diskmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel, rengöringsmedel för storkök samt service av doseringsutrustning
Referensnummer: UH-2021-15
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39832000 Diskmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun avser upphandla ramavtal för storkökskemikalier såsom maskindiskmedel, torkmedel, blötläggningsmedel, medel för rengöring av varmluftungnar, doseringsutrustning för maskindiskmedel, golv och övriga storköksområden. Ramavtalet ska också innefatta tillhandahållande av installation, servicekontroller, utbildning och akutservice av tillhörande doseringsutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 5 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39832000 Diskmedel, 45350000 Maskintekniska installationer, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen