331358-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Lastbilar med flak
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Biogasdriven lastväxlare
Referensnummer: SBN 2021/442
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34134100 Lastbilar med flak
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser att införskaffa 1 stycken fabriksny Biogasdriven lastväxlare. Uppdraget omfattar inköp, samt leverans av lastväxlaren till av Beställaren anvisad plats inom Bodens kommun.
Uppdraget ska även omfatta utbildning för berörd personal i handhavande av fordonet, så som skötsel, reglage, körning, information om inställningar och manövrering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34134100 Lastbilar med flak, 34140000 Tyngre motorfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen