331379-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Omhändertagande av osorterat avfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelOmhändertagande av osorterat avfall
BeskrivningGästrike återvinnare upphandlar mottagande och omhändertagande av osorterat grovavfall från företag/verksamheter. Volymen idag beräknas till ca 2.500 ton/år och ska inte omfatta farligt avfall. Med farligt avfall avses: - impregnerat trä, - kylar och frysar, - elektronik och elavfall, - batterier, - asbest, - däck samt - färgrester, lösningsmedel och spillolja
Intern identifierare14765
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90510000 Avfallshantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareOmhändertagande av osorterat avfall