331410-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Röntgenutrustning för kontroll
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Röntgensystem 7555 Dual View
Referensnummer: UPP 2018-148
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38582000 Röntgenutrustning för kontroll
II.1.4.
Kort beskrivning
Tullverket avser att under 2018 anskaffa fem (5) till åtta (8) stycken röntgenutrustningar. Utrustning ska vara ett komplett och fungerande system, försett med två (2) stycken röntgenrör med funktionen Dual View.
Utrustningarna ska dessutom ha transportanordningar samt bildskärmsenheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38500000 Apparater för kontroll och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen