33146-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Parkeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Parkeringsövervakning för Stenungsunds kommun
Referensnummer: 2023-022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser parkeringsövervakning på allmän platsmark och kvartersmark i Stenungsunds kommun.
Övervakning sker till största delen i Stenungsund, men även i tätorterna Stora Höga, Ödsmål, Ucklum, Jörlanda, Hallerna, Strandnorum, och Stenungsön. Övervakning kan även ske i de övriga tätorterna Aröd-Timmervik (del av), Svartehallen, Svenshögen och Spekeröd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallade "beställaren") genomför en upphandling av Parkeringsövervakning för Stenungsunds kommun. Beställaren bjuder in anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
Beställandeverksamhet är Infrastruktur, enhet Teknik i Stenungsunds kommun som är en del av Sektor Samhällsbyggnad.
För information om beställaren, se hemsida:
Stenungsunds kommun
Omfattning
Upphandlingen avser parkeringsövervakning enligt Lag (1975:206) om felparkeringsavgift och Lag (1987:24) om kommunal parkeringsövervakning i Stenungsunds kommun.
Övervakning sker till största delen i Stenungsund, men även i tätorterna Stora Höga, Ödsmål, Ucklum, Jörlanda, Hallerna, Strandnorum, och Stenungsön. Övervakning kan även ske i de övriga tätorterna Aröd-Timmervik (del av), Svartehallen, Svenshögen och Spekeröd. Vägnätet i kommunen består av ca 1 000 km väg. Kommunens landareal är ca 250 kvadratkilometer. Invånarantalet uppgår till ca 28 000.
Trafik och Parkering påverkar Stenungsunds vardag och spelar en viktig roll i trafikpolitiken för att uppnå önskad miljö, tillgänglighet, framkomlighet och trafiksäkerhet.
Parkeringsövervakning för beställaren ska bedrivas i syfte att främja trafiksäkerhet, framkomlighet och tillgänglighet.
I arbetet med att främja trafiksäkerheten ska de oskyddade trafikanternas (t.ex. gående och cyklister) behov särskilt beaktas. Parkeringsövervakningen ska verka för en god framkomlighet för alla trafikanter, men i första hand ska distributions‐ och kollektivtrafiken prioriteras. Genom övervakning ska angörings‐ och parkeringsplatserna göras tillgängliga för så många trafikanter som möjligt och särskilt för rörelsehindrade.
Beställaren vill särskilt framhålla det förebyggande arbetet genom att arbeta synligt samt med förnuft och förståelse.
Målet med uppdraget är att parkeringsövervakningen ska ge en god efterlevnad av de funktioner och bestämmelser som reglerar stannande och parkering, så att det är lätt att göra rätt och att tillgänglighet, framkomlighet, miljö och trafiksäkerhet tillgodoses. Det grundläggande målet för parkeringsövervakningen är att uppnå att nio av tio fordon står rätt.
Det är viktigt att uppdraget utvecklas under avtalstiden. En sådan utveckling kräver samarbete mellan Beställare och Leverantören för parkeringsövervakning.
Den exakta volymen kommer dock att variera över tid, beroende på satsningar, utveckling och ombyggnationer m.m.
Generellt gäller att den entreprenör som avtal tecknas med har ansvar för efterfrågade tjänster.
Ramavtalet kommer att tecknas med en leverantör för hela avtalsperioden
Avtalet beräknas starta Avtalets startdatum och beräknas löpa 24 månader med möjlighet till förlängningsoptioner på 12 + 12 månader.
Förbehåll;
De ovan angivna volymerna är uppskattade och det verkliga utfallet kan bli såväl högre som lägre, några garanterade volymer lämnas inte.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.