Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kalkning till sjöar och vattendrag i Malung-Sälen och Vansbro kommuner
Referensnummer: dnr KS/2020:584
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60440000 Flygning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar områdena kalk, transport och spridning på sjöar, våtmarker och vattendrag med båt och helikopter samt kalk och transport till kalkdoserare. Totalspridningsmängd/år beräknat på en CaO-halt av 50 %.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44921210 Kalkmjöl, 60441000 Besprutning från luften, 60445000 Flygtjänster, 90700000 Miljötjänster, 90722000 Miljöåterställning, 90733000 Tjänster avseende vattenföroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om kommunerna
Malung-Sälens kommun har ca 10 000 invånare och ligger i Dalarna. Malung-Sälens kommun är en organisation där verksamheten bedrivs både i förvaltnings- och bolagsform. Totalt har koncernen en balansomslutning på ca 1,8 miljarder kronor och antalet anställda är ca 800 årsanställda. Det finns en gemensam förvaltning och sju kommunala bolag. Ni kan läsa mer om Malung-Sälens kommun på www.malung-salen.se.
Vansbro kommun har ca 6 800 invånare och ligger i Dalarna. Vansbro kommun är en organisation där verksamheten bedrivs både i förvaltnings- och bolagsform. Totalt har koncernen en balansomslutning på ca 800 miljoner kronor och antalet anställda är ca 560 årsanställda. Det finns en gemensam förvaltning, ett helägt och ett antal delägda kommunala bolag. Ni kan läsa mer om Vansbro kommun på www.vansbro.se.
Omfattning
Uppdraget omfattar inköp av kalk, transport och spridning på sjöar och våtmarker med båt och helikopter samt kalk och transport till kalkdoserare.