331583-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresgästanpassning. Magasin 3, Frihamnen, Stockholm
Referensnummer: UH-2023-102
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Byggentreprenad, hyresgästanpassning av hamnmagasin i Frihamnen, Stockholm. Hyresgästanpassning ska ske av två plan i byggnaden.
Plan 3, omfattande ca 3 700 kvm (kontor, fotostudio och ateljé) samt plan 0, omfattande ca 1 000 kvm (lager och showroom med flyttbara block/vikväggar).
Entreprenaden omfattar övergripande:
Ytskikt golv, väggar, tak
Slipning, behandling, polering av befintligt betonggolv
Nya mellanväggar, glaspartier, portaler och dörrpartier
Nya undertak, pendlade plocktak och ljudabsorbenter.
Nya installationer såsom El, VS, Ventilation, Kyla, Värme
Nya blockväggar inklusive bärande konstruktion för detta.
Utförande av ny markbeläggning intill entré showroom
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 55 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262700 Ombyggnadsarbete, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Hyresgästanpassning 3 700 kvm + 1 000 kvm