331604-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Sollentuna: Äldreomsorg
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av Norrgårdens äldreboende
Referensnummer: SK2020-0286
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen gäller drift av Norrgårdens äldreboende.
Uppdraget innebär ett helhetsansvar för driften av boendet. Utföraren ska erbjuda de boende vård, omsorg och service dygnet runt. Uppdraget omfattar omvårdnad och service enligt Socialtjänstlagen (2001:453) samt den hälso­ och sjukvård som kommunen ansvarar för avseende särskilda boendeformer enligt Hälso­- och sjukvårdslagen (2017:30) och Hälso-­ och sjukvårdsförordningen (2017:80).
Utföraren ska tillhandahålla hälso­- och sjukvård upp till och med sjuksköterskenivå inklusive arbetsterapeut, sjukgymnast/fysioterapeut och dietist.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget innebär ett helhetsansvar för driften av Norrgådens äldreboende. Utföraren ska erbjuda de boende vård, omsorg och service dygnet runt. Uppdraget omfattar omvårdnad och service enligt Socialtjänstlagen (2001:453) samt den hälso­ och sjukvård som kommunen ansvarar för avseende särskilda boendeformer enligt Hälso­- och sjukvårdslagen (2017:30) och Hälso-­ och sjukvårdsförordningen (2017:80).