33161-2021 - ResultatSverige-STRÄNGNÄS: Redovisning och revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: REV 2020-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79210000 Redovisning och revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattande revisionstjänster till kommunen och de i kommunkoncernen ingående bolagen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79212000 Revision, 79212100 Finansiell revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtal ingås med en leverantör och omfattar nedanstående delområden:
* Sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av kommunens nämnder, styrelse och beredningar samt stöd för enskilda uppdrag och projekt;
* Sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna för granskning av de i kommunkoncernen ingående bolagen samt stöd för enskilda uppdrag och projekt;
* Yrkesrevisorer (auktoriserade/godkända revisorer) för lagstadgad revision i de i kommunkoncernen ingående bolagen.