331611-2021 - ResultatSverige-Umeå: Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Väghyveltjänst Lycksele
Referensnummer: 21131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Lycksele kommun upphandlar väghyveltjänst inom Lycksele kommun. Uppdraget avser:
— Snöröjning och isrivning med väghyvel inklusive följemaskin hjullastare inom tätorten,
— Isrivning med väghyvel utanför tätorten,
— Vallavskärning och snödikning med väghyvel både inom och utom tätorten,
— Vårhyvling i samband med insaltning och underhållshyvling inom och utom tätorten,
— Hyvling vid nyanläggning/ombyggnad gator och parkeringar.
Andra entreprenörer som Lycksele kommun har separata avtal med samt Lycksele kommuns egenregi kommer att utföra isrivning och andra arbetsuppgifter för snöröjning både inom och utom tätorten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen