See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter - Miljö
Beskrivning: Avtalet omfattar konsulttjänster med syfte att säkerställa en miljöanpassad samhällsförvaltning och utveckling. Uppdragen inom kompetensområdet rör ofta miljötekniska uppdrag såsom MKB, tillståndsärenden, miljöinventeringar av byggnad och utredningar av miljöpåverkan.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Tekniska konsulter - Naturvärdesinventering
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90700000 Miljötjänster, 90720000 Miljöskydd, 90710000 Miljöledning, 90500000 Avfallstjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Tekniska konsulter - Luftkartläggning och Luftkvalitetsmätning
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Tekniska konsulter - Strategiska Miljöutredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Tekniska konsulter - Projektspecifika Miljöutredningar
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Tekniska konsulter - Miljöutredningar Avfall
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Tekniska konsulter - Beställarstöd Miljö
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:6
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Tekniska konsulter - Material- och miljöinventering samt återbruk
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:7
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Tekniska konsulter - Miljökonsultation byggnation och klimatberäkning av byggnader
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:96256:Lot:8